poniedziałek, 10 sierpień 2020 09:16

Ibuprofen – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Ibuprom sprint caps Ibuprom sprint caps

Ibuprofen zaliczany jest do najpopularniejszych substancji podawanych w przypadku bólu o różnym pochodzeniu oraz gorączki. Ponadto lek ten ma działanie przeciwzapalne, co sprawia, że góruje on nad paracetamolem. Ibuprofen jest lekiem bezpiecznym i dobrze tolerowanym przez organizm ludzki. Jednak aby uniknąć ewentualnych konsekwencji przekroczenia dawki, zaleca się znać zasady prawidłowego i bezpiecznego dawkowania.

Ibuprofen – jak działa?

Ibuprofen jest zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Pozwala on na wybiórcze i odwracalne wyciszenie aktywności enzymów tzw. cyklooksygenazy COX-1 oraz COX-2 (enzymy te odpowiadają za syntezę czynników powodujących stan zapalny i uczucie bólu), dzięki czemu powodują zmniejszenie rozwoju stanu zapalnego. Stosuje się go w słabych i umiarkowanych bólach, takich jak ból zębów, głowy, mięśni, stawów i kości, bólach wynikających z różnego rodzaju urazów i nerwobólach. Warto również zauważyć, iż ibuprofen redukuje skurcze macicy, zatem może pomóc podczas bolesnego miesiączkowania. Złagodzi także gorączkę oraz objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów. Ibuprofen ma najwyższe stężenie po około 1-2 godzinach od zastosowania doustnego oraz jest on usuwany z organizmu w ciągu 24 godzin. To bardzo popularny składnik aktywny wielu leków, takich jak np. Ibuprom sprint caps.

Jak w bezpieczny sposób stosować ibuprofen?

Ibuprofen jak każdy lek może wykazywać skutki niepożądane, zwłaszcza gdy przekroczona zostanie bezpieczna dobowa dawka. Aby tego uniknąć, rekomenduje się, aby przyjmować najniższą skuteczną dawkę, w jak najkrótszym okresie, aż do złagodzenia objawów. Dorośli oraz dzieci powyżej 12 roku życia mogą przyjmować od 200 do 400 mg ibuprofenu co 6 godzin. Jednak maksymalna dawka dobowa to 1200 mg ibuprofenu. W przypadku, gdy stan chorego jest poważny, lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dobowej dawki do nawet 2400 mg.

Dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 12 lat, należy podawać ok. 20-30 mg ibuprofenu na kg masy ciała, podzielone na 2-3 dawki. Właściwe obliczenie dawki dobowej jest bardzo istotne i pozwoli uniknąć ryzyka przedawkowania leku. Tak więc, zanim podamy dziecku jakiś lek, koniecznie należy zwrócić uwagę na informacje umieszczone na ulotce i sprawdzić, jakie substancje aktywne zawiera oraz w jakich stężeniach. Leki zawierające w swoim składzie ibuprofen mogą być stosowane już od 3 miesiąca życia dziecka.

Ibuprofen – skutki uboczne leku

W trakcie stosowania ibuprofenu należy uważać, aby nie przekroczyć bezpiecznej dawki dobowej. Do działań niepożądanych zaliczane są:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe;

  • zawroty głowy;

  • rzadziej pojawia się biegunka, zapalenia błony śluzowej żołądka, zaparcia, wymioty;

  • nerwowość;

  • bezsenność;

  • szumy uszne;

  • uczucie zmęczenia;

  • zaburzenia widzenia;

  • zaburzenia pracy wątroby;

  • zaburzenia pracy nerek i drug moczowych;

  • zmiany w obrębie krwi;

  • wysypki, rumień wielopostaciowy, pokrzywki.

Wyświetlony 88 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.